Jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych?

Wymiana zamka w drzwiach zewnętrznych to czynność, której wykonanie wymaga odpowiedniego przygotowania technicznego, zarówno pod względem sprzętu, jak i umiejętności oraz wiedzy. Jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych? Co warto wiedzieć na temat tego procesu? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Kiedy warto pomyśleć o wymianie zamka na nowy?

Na wymianę zamka w drzwiach wejściowych warto zdecydować się w kilku sytuacjach. Należą do nich przede wszystkim:

  • Zgubienie kluczy – jeśli zgubimy klucze do swojego domu, istnieje ryzyko, że trafiły (celowo lub nie) w niepowołane ręce. W takim przypadku warto jak najszybciej wymienić zamek, aby zminimalizować ryzyko włamania.
  • Przeprowadzka do nowego miejsca – po przeprowadzce do nowego lokum warto wymienić cały zamek lub przynajmniej wkładkę bębenkową, aby zyskać pewność, że nikt inny nie posiada kluczy do istniejącego mechanizmu zamkowego.
  • Uszkodzenie zamka – jeśli zamek działa coraz gorzej np. klucz trudno się obraca, mechanizm zacina się lub śruby mocujące zaczynają się luzować, może to być sygnał, że zamek wymaga wymiany. Uszkodzony zamek stanowi zagrożenie, gdyż może się zaciąć w najmniej odpowiednim momencie lub stać się łatwym celem dla włamywaczy, dlatego w przypadku oznak wskazujących na tego rodzaju sytuację warto zdecydować się na naprawę lub wymianę zamków.
  • Zmiana lokatora lub współlokatora – gdy zmienia się osoba w wynajmowanym mieszkaniu, warto wymienić zamek. Nigdy nie wiadomo, czy były lokator nie zachował kopii klucza, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych lokatorów.
  • Poprawa poziomu zabezpieczenia drzwi – aby podnieść bezpieczeństwo domowników, dobrze jest zainwestować w dobrej jakości zamek np. zamek wielopunktowy lub zamek elektroniczny. Im wyższej klasy zamek, tym trudniejsze jest jego sforsowanie.
  • Włamanie lub próba włamania – jeśli w Twoim domu doszło do włamania lub jego próby, wymiana zamka jest absolutnie konieczna. Nawet jeśli zamek nie został zniszczony, nie można mieć pewności, że jego mechanizm nie został uszkodzony.

Wymienione powyżej sytuacje to tylko najczęstsze z okoliczności, które skłaniają do wymiany zamka. Jednak w razie ich wystąpienia i chęci montażu nowego urządzenia, pojawia się także pytanie o sposób realizacji takiego przedsięwzięcia.

Samodzielna wymiana zamka w drzwiach – czy to dobry pomysł?

Samodzielna wymiana zamka w drzwiach może wydawać się prostym zadaniem, przynoszącym spore oszczędności ze względu na brak konieczności opłaty usługi ślusarza. Jednakże zadanie to często może przerosnąć umiejętności osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i przygotowania technicznego, szczególnie w przypadku zamków wpuszczanych, zamków wielopunktowych i zamków elektronicznych. Nieprawidłowy montaż może spowodować ich niewłaściwe działanie lub nawet trwałe uszkodzenie, a także negatywnie wpływać na poziom zabezpieczenie drzwi.

Do wymiany zamka niezbędne jest także posiadanie narzędzi, którymi nie każdy dysponuje, a także znalezienie nowego mechanizmu zamkowego. Źle dopasowany zamek może powodować problemy z zamykaniem drzwi, a tym samym nie gwarantować wygodne użytkowania oraz bezpieczeństwa.

Wymiana zamka w drzwiach krok po kroku

Przystępując do wymiany zamka w drzwiach należy przede wszystkim wybrać nowe urządzenie, które będzie pasowało do danych drzwi. Kluczowe jest, aby zwrócić uwagę na rozstaw zamka (odległość między osią klamki a środkiem otworu na klucz) oraz głębokość zamka (odległość od czoła zamka do osi obrotu klamki). Ważne jest również, by wybrać zamek o odpowiednim poziomie zabezpieczeń, zwłaszcza w przypadku drzwi wejściowych. Przeczytaj więcej: Jak dobrać zamek do drzwi?

Niezbędne jest także przygotowanie narzędzi, takich jak śrubokręt płaski lub krzyżakowy (zależnie od rodzaju śrub), wkrętarka, miarka. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie powierzchni drzwi oraz przestrzeni dookoła, aby nie spowodować zarysowań na stolarce drzwiowej czy framudze.

Przystępując do pracy musisz zdemontować stary zamek. Proces ten należy rozpocząć, odkręcając śruby mocujące zamek i klamkę po obu stronach drzwi. Następnie należy wyjąć kasetę zamka, a w powstały otwór umieścić nowy mechanizm zamka, klamkę oraz szyld zamka i przykręcić je śrubami mocującymi. W ostatnim kroku trzeba upewnić się, czy klamka działa prawidłowo, czy blokada zamka funkcjonuje tak, jak powinna, czy klucz wchodzi i obraca się gładko, a drzwi zamykają się i otwierają bez oporu.

Wymiana zamków przez profesjonalistów – kiedy skorzystać z usługi?

Wymiana zamka w drzwiach wejściowych to zadanie, które nie zawsze da się zrealizować samodzielnie. Jeśli nie posiadasz wiedzy technicznej, sprzętu, a także boisz się ryzyka błędu związanego ze złym wyborem urządzenia czy nieprawidłowym montażem mechanizmu zamkowego, skorzystaj z pomocy Pogotowia zamkowego Katowice.

Niezależnie od tego, czy potrzebna jest Ci wymiana całego zamka, czy tylko wymiana wkładki, nasi ślusarz zajmą się tym zadaniem w najlepszy możliwy sposób. Pomogą wybrać nowy zamek, biorąc pod uwagę potrzeby klienta oraz uwarunkowania z miejsca wykonania inwestycji. Współpraca z nami to także oszczędność czasu, ponieważ oferujemy możliwość zakupu zamka w czasie wykonania zamówionej usługi ślusarskiej. Zapraszamy do kontaktu: 666-276-222