Jak wymienić wkładkę w zamku?

Wkładki bębenkowe w zamkach drzwi, podobnie jak inne elementy urządzenia, mają określoną żywotność i mogą z upływem czasu ulec awarii. Wraz z problemami związanymi z działaniem wkładki pojawia się potrzeba, aby ją wymienić. Wymiana wkładki może być również potrzebna w sytuacjach takich jak przeprowadzka do nowego mieszkania, zmiana lokatorów czy zgubienie klucza. Jak wymienić wkładkę w zamku? Poniżej przedstawiamy gotowe rozwiązanie!

Wymiana zamka a wymiana wkładki w zamku – jaka jest różnica?

W razie problemów z przekręcaniem klucza, otwieraniem drzwi czy ich zamykaniem nie zawsze trzeba od razu podejmować się wymiany zamka na nowy. W wielu awaryjnych sytuacjach, w tym także w razie zgubienia klucza, przeprowadzki do nowego domu czy zmiany wynajmujących dane mieszkanie lokatorów, całkowicie wystarczające może być zainstalowanie w drzwiach nowej wkładki zamka. Wkładka to część zamka, w której umieszcza się klucz. To ona odpowiada za mechanizm ryglowania i odryglowania drzwi. Wymiana wkładki oznacza wymianę tylko tej konkretnej części, bez ingerencji w całą konstrukcję zamka czy drzwi. Jest to rozwiązanie szybsze i tańsze, a w wielu sytuacjach równie skuteczne. Z kolei na wymianę całego zamka warto zdecydować się, gdy cały mechanizm zamkowy ulegnie uszkodzeniu, jest przestarzały, nieskuteczny, lub gdy chcemy zainstalować bardziej zaawansowane zabezpieczenie (np. zamek wielopunktowy czy zamek elektroniczny).

Wymiana wkładki zamka – samodzielnie czy przez profesjonalistę?

Jeśli podjęliśmy decyzję, że chcemy zamontować w drzwiach nową wkładkę zamka, musimy w następnej kolejności zastanowić się, w jaki sposób podejść do tego zadania. Istnieją na nie dwa rozwiązania – samodzielna wymiana wkładki lub wymiana wkładki zamka przez profesjonalnego ślusarza. W przypadku pierwszej opcji trzeba liczyć się z ryzykiem błędu. W wielu przypadkach, w szczególności gdy ma to być wymiana wkładki w zamku antywłamaniowym, pojawić się może wiele trudności, z którymi osoba bez odpowiedniego przygotowania technicznego może sobie nie poradzić. Brak specjalistycznych narzędzi lub podstawowej wiedzy technicznej może utrudnić proces demontażu i instalacji nowej wkładki, a tym samym przyczynić się do nieprawidłowego działania zamka. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zająć się tym zadaniem, zleć je profesjonalistom. To gwarancja bezpieczeństwa, skutecznej ochrony drzwi i bezproblemowego działania zamka.

Jak znaleźć odpowiednią wkładkę do zamka?

Jeśli chcemy wymienić wkładkę w drzwiach w samodzielny sposób, musimy w pierwszej kolejności znaleźć produkt, który umieścimy w miejsce starej wkładki. W tym celu konieczne jest, aby poprawnie zmierzyć starą wkładkę. Jak to zrobić? Po wyjęciu wkładki z drzwi, należy zmierzyć ją w dwóch miejscach. Najpierw zmierz wewnętrzną stronę – od środka śruby mocującej do końca wkładki. Następnie zmierz zewnętrzną stronę – od tej samej osi śruby mocującej do punktu, w którym umieszczasz klucz. Jeśli masz wkładkę z gałką, istotne jest, aby podać wymiar od strony gałki, która zawsze znajduje się po wewnętrznej stronie drzwi (od wnętrza pomieszczenia). W sklepach budowlanych i ślusarskich wkładki są zazwyczaj oznaczone wymiarami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które podawane są w tej kolejności, oddzielone ukośnikiem (np. 30/40 mm). Prawidłowe dobranie rozmiaru wkładki to istotny krok, ponieważ jej niedopasowanie spowoduje brak możliwości jej montażu i zmarnowanie sporej ilości czasu na zakup nowej.

Jak wymienić wkładkę zamka samodzielnie?

Jeśli chcemy wymienić wkładkę w zamku, konieczne jest wykonanie kilku działań. Całość prac warto zacząć od przygotowania narzędzi oraz nowej wkładki. Następnie należy umożliwić wyjęcie starej wkładki poprzez odkręcenie śruby mocujące wkład za pomocą śrubokręta. W kolejnym kroku należy włożyć klucz do wkładki i obróć go o 45 stopni w prawo, a następnie w lewo, co powinno sprawić, że wkładka będzie mogła swobodnie wysunąć się z zamka. Klucz musi ustawić suwaki we właściwej pozycji, aby umożliwić wyjęcie wkładki. W miejsce starej wkładki należy teraz umieścić nową. Powinna ona swobodnie wsunąć się w przygotowane miejsce. Pozostało jeszcze zamontowanie nowej wkładki poprzez wykonanie tych samych ruchów, co przy jej wyjmowaniu, jednak w odwrotnej kolejności. Kiedy wkładka znajdzie się już na właściwym miejscu, trzeba dokręcić śruby mocujące wkładkę.

Ostatnim, istotnym elementem wymiany wkładki w zamku, jest testowanie zamka. Warto upewnić się, czy działa on prawidłowo poprzez zamknięcie i otworzenie drzwi za pomocą klucza. Jeśli nie napotka się trudności, a zamek działa prawidłowo, można dokręcić szyld zamka.

Nieumiejętna wymiana wkładki zamka – czym grozi?

Nieumiejętna wymiana wkładki zamka może prowadzić do różnych problemów, takich jak nieprawidłowe działanie zamka, trudności z jego otwieraniem i zamykaniem, niższy poziom zabezpieczenia (źle zainstalowany zamek może być łatwiejszy do sforsowania przez niepowołane osoby). Może to także skutkować uszkodzeniem zamka lub drzwi, co z kolei przekłada się na dodatkowe koszty związane z ich naprawą lub wymianą. W celu uniknięcia tych problemów, zalecane jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Doświadczeni ślusarze, którzy doskonale znają się na wymianie wkładek w zamkach, pracują w Pogotowiu zamkowym Katowice 24h. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych usług ślusarskich? Skontaktuj się z nasza infolinią: 666-276-222